Zespół Szkół
w Pamiątkowie
ul. Szkolna 13
64-514 Pamiątkowo
tel/fax: 61 29 144 09
e-mail: sppamiatkowo@wp.pl
CYRFOWA DZIECIĘCA ENCYKLOPEDIA WIELKOPOLAN - druga edycja projektu
      Od listopada nabierają rozmachu prace związane z drugą edycją projektu Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan, zwanym przez nas w skrócie CDEW. Nowymi uczestnikami są Oliwia Braun, Krzysztof Brzoski, Aleksandra Gaj, Marcel Idczak, Wiktoria i Daniel Jeżak, Hubert Krupecki, Wojciech Kujawa, Gabriela Lamcha, Tomasz Lamcha, Remigiusz Miżejewski, Klaudia Mrówka, Dominika Pachel, Katarzyna Pawłowska, Natalia Prentka, Sylwia Pucek, Andrzej Rodowski, Patryk Runowski, Wiktoria Ruks, Maciej Smoczyk, Zuzanna Stober, Maiky Sławkowski, Cezary Walczak i Matylda Wrzosek. Cztery grupy projektowe mają za zadanie stworzyć biogramy pani Urszuli Grzędy, Andrzeja Kulczaka, Eugeniusza Bylińskiego oraz Stefana Kosiby. Do tej pory wiele się działo… Spotkaliśmy się z uczestnikami pierwszej edycji projektu, którzy nakręcili zabawny film o swojej pracy i opowiedzieli o najciekawszych momentach. Spotkaliśmy się również z panem Pawłem Brockim, który opowiedział o swoim pobycie na misji pokojowej ONZ w Namibii. Odbyliśmy też rajd pieszy do Cerekwicy, gdzie spotkaliśmy się z księdzem proboszczem. Bardziej szczegółowe informacje o spotkaniu i rajdzie oraz zdjęcia można znaleźć w zakładce wydarzenia.
  • Spotkanie z panem Maciejem Markiewiczem galeria ...
    Jednym z gości naszego projektu był pan Maciej Markiewicz, który opowiedział nam o bohaterze naszego biogramu Andrzeju Kulczaku, o tym jakim był trenerem i człowiekiem.
  • Spotkanie z panem Januszem Kosibą galeria ...
    Kolejną sobotę uczestnicy projektu spędzili na spotkaniu z panem Januszem Kosibą. Byłym uczniem naszej szkoły, który opowiedział o swoim ojcu Stefanie Kosibie, który był Kierownikiem naszej szkoły w latach 1932-1939 i 1945-1952. Dowiedzieliśmy się jak wówczas wyglądała nasza szkoła. Pan Kosiba pokazał nam dokumenty dotyczące pobytu S. Kosiby w Legionach Polskich, a także w Generalnym Gubernatorstwie gdzie brał udział w tajnym nauczaniu.
  • 14 marca spotkanie z jednym z bohaterów naszej encyklopedii panem Eugeniuszem Bylińskim galeria ...
    Od wielu lat działa on na rzecz społeczeństwa nie tylko osób starszych i kombatantów, ale także młodzieży. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych i Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych i Więzień w Brodziszewie. Jest prezesem Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Szamotułach, członkiem Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Poznaniu. Za aktywną pracę społeczną otrzymał Krzyż Kawalerski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także: Medal „Pro Memoria”, Medal 90-lecia Związku Inwalidów Wojennych, Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Srebrny Medal „Labor Omnia Vincit” – za krzewienie idei pracy organicznej, Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju oraz honorową odznakę za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. W czasie rozmowy z młodzieżą pan Byliński opowiedział o historii i pacyfikacji Brodziszewa. Podkreślił jak ważna jest pamięć o przeszłości dla przyszłych pokoleń. Zapytany o motto, które mu przyświeca powiedział: „praca dla innych nie zapominając o rodzinie” i „ważne jest żeby być, a nie tylko mieć”. Wraz z M. Królem jest autorem książki „Pacyfikacja mieszkańców wsi Brodziszewo (1939-1940)”.
  • 4 marca wizyta w Archiwum Państwowym w Poznaniu galeria ...
    W Archiwum Państwowo w Poznaniu.odbyły się zajęcia w czasie, których poznaliśmy historię przechowywania dokumentów w Polsce. Później zwiedzaliśmy poszczególne pracownie m.in. skanowania i suszenia dokumentów. W każdej sali panie opowiadały na czym polega ich praca i jak się pracuje z danym dokumentem czy pieczęcią, które są dla nas tak ważnym źródłem.
  • 31 stycznia gość na zajęciach projektowych galeria ...
    31 stycznia mieliśmy okazję gościć pana Romana Basińskiego, byłego dyrektora naszej szkoły. Pan Basiński, wieloletni przyjaciel trenera Andrzeja Kulczaka, przybliżył jego postać, jako że niedługo będziemy tworzyć biogram trenera. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim o początkach kajakarstwa w Pamiątkowie, o zapale i wytrwałości młodych zawodników oraz ich długoletnich sukcesach. Pan Basiński uświadomił wszystkim, jak wielkie sukcesy na skalę kraju i świata osiągali kajakarze z Pamiątkowa. Nie wszyscy młodzi uczestnicy projektu o tym wcześniej słyszeli. Efektem działalności Andrzeja Kulczaka jest wiele roczników utalentowanych zawodników oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Pan Basiński zakończył swoją opowieść anegdotami oraz wnioskiem, że sport ucząc wygrywania i przegrywania, uczy tak naprawdę życia.
  • Spotkanie z dziennikarką gazety Dzień Szamotulski galeria ...
    Grupa projektowa CDEW spotkała się z panią Magdaleną Prętką, dziennikarką prasy lokalnej. Pani Magdalena cierpliwie opowiadała o aspektach swej pracy, wspominając momenty trudne, przyjemne i zadziwiające. Okazało się, że jest osobą o wielu zainteresowaniach, które ułatwiają jej opisywanie rzeczywistości. Uczestnicy projektu dowiedzieli się co nieco o muzyce, sporcie, kinie i historii, ale przede wszystkim usłyszeli jak przeprowadzić wywiad i w jaki sposób pozyskać informacje. Wskazówki otrzymane na tym spotkaniu, pomogą grupie projektowej w osiągnięciu celu- stworzeniu biogramów czterech wybitnych postaci związanych z naszą gminą. I już wiadomo, że grupa wybierze się na wycieczkę do redakcji.
  • 6 grudnia rajd do Cerekwicy galeria ...
    W ten mglisty mikołajkowy dzień uczestnicy projektu CDEW odbyli rajd do Cerekwicy. Pani Ratajczyk przedstawiła krótko historię cmentarza, na którym pochowani są powstańcy wielkopolscy. Później udaliśmy się na umówione wcześniej spotkanie z księdzem proboszczem Markiem Tarło-Jawtok, podczas którego mieliśmy niepowtarzalną okazję, by obejrzeć z bliska księgi metrykalne. Uczestnicy mogli zrobić zdjęcia wpisów, dotyczących ich chrztu, znaleźć informacje o najbliższych im osobach. Ksiądz proboszcz opowiedział ciekawe historie związane z parafią i kościołem, chociażby tę o proboszczu Skowronku. Zobaczyliśmy zabytkowe dzieła zachowane w kościele, takie jak Cudowny Krzyż, chrzcielnicę, wota dziękczynne, wyjątkowy obraz malowany na blasze. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii o fundatorach kościoła, obejrzeliśmy stare tablice nagrobne oraz zabytkowe organy. Wracaliśmy pieszo przez Przecławek, a droga choć długa, była okazją do zabaw i żartów. Bardzo udana wycieczka. Jeszcze raz ogromne podziękowania dla księdza proboszcza.
  • 28 listopada spotkanie z panem Pawłem Brockim, uczestnikiem misji pokojowej ONZ w Namibii galeria ...
    W ramach projektu CDEW zaprosiliśmy do szkoły Gościa „ przez duże G”. Odwiedził nas pan Paweł Brocki, uczestnik misji pokojowej ONZ w Namibii. Pan Paweł, dziadek uczestnika projektu Marcela Idczaka, opowiedział o ciekawych przygodach, które spotkały go w Afryce, o swych podróżach i o tym jak wygląda misja pokojowa. Nie zabrakło rozważań o patriotyzmie, o tęsknocie za krajem i wartościach, którymi należy się kierować w życiu. Uczestnicy projektu obejrzeli liczne pamiątki, prawdziwy beret żołnierza misji pokojowej, slajdy obrazujące życie w Namibii i okolicznych krajach. Na zakończenie padły pytania przygotowane na wcześniejszych zajęciach projektowych. Spotkanie dostarczyło wszystkim wielu wrażeń i materiału do przemyśleń. A może ktoś pójdzie w ślady pana Pawła?
  • Czytaj więcej o projekcie na www.cdew.pl
    Pierwsza edycja projektu Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan czytaj więcej ...
LipDub - produkcja zrealizowana w ramach warsztatów filmowych Movie sie
Copyright © Zespół Szkół w Pamiątkowie
Zespół Szkół w Pamiątkowie, ul. Szkolna 13, 64-514 Pamiątkowo
tel./fax: 61 29 14 409 | e-mail: sppamiatkowo@wp.pl